Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

27 lutego 2019 r.
8:24

Kościół Św. Mikołaja w Lublinie odzyska dawne kolory. Dzięki funduszom z UE

0 11 A A

To ma być powrót do najstarszej kolorystyki świątyni na Czwartku. Ściany elewacji: ugier jasny. Gzymsy i detale architektoniczne: stara bieli. Prace w kościele Św. Mikołaja potrwają do końca sierpnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– W tej chwili prace są wstrzymane ze względu na pogodę. W nocy są jeszcze przymrozki, które przeszkadzają w robotach budowlanych. A dotyczą one przede wszystkim elewacji kościoła – mówi ks. Piotr Kawałko, proboszcz Parafii pw. Św. Mikołaja w Lublinie (na zdjęciu). – W ramach unijnego projektu wymienione będą okna i drzwi. Zostanie poprawiona również więźba dachowa kościoła i dokończone prace związane z izolacją. Do zrobienia pozostanie jeszcze oświetlenie kościoła, tak aby zabytek lepiej wyeksponować.

Zgodnie z założeniem prace mają potrwać do końca sierpnia. – Choć wykonawca obiecuje, że nieco wcześniej – dodaje proboszcz parafii na Czwartku.

Wróci dawna kolorystyka elewacji. – Za każdym razem czy są to wnętrza czy elewacje zabytkowych budynków wykonuje się sondaże badawcze i wybiera zwykle najstarsze warstwy malarskie – mówi dr Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków. – Później, komisyjnie przy udziale projektanta, autora badań i służb konserwatorskich, na podstawie próbek kolorystycznych – wybierany jest kolor. Czasem trzeba wykonać wiele próbek zanim komisja wybierze ten najwłaściwszy kolor. Tak też było w przypadku kościoła św. Mikołaja.

Poza rewitalizacją kościoła, parafia chciałaby również przeprowadzić kompleksowy remont organów. – To są organy współczesne. Zostały postawione w 1952 r. Nie są zabytkiem, dlatego też mamy sporą możliwość manewru – przyznaje ks. Kawałko. I dodaje: Ale najważniejsza część prac, które chcielibyśmy zrealizować jest na zewnątrz. Chodzi o wykopaliska archeologiczne, które nadzoruje pan Rafał Niedźwiadek. – Będziemy się starać o pieniądze na prowadzenie wykopalisk, bo na pewno ciekawe rzeczy kryją się pod ziemią – nie ma wątpliwości proboszcz parafii.

Jest co badać. Początki osadnictwa na tym terenie sięgają bowiem VI w. Poza tym według tradycji, w tym właśnie miejscu Mieszko I w 986 r. ufundował pierwszy w Lublinie kościół chrześcijański. Miał stanąć w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się świątynia pogańska. Na razie dokumentów potwierdzających tę tezę nie ma. Pierwsze historyczne wzmianki o kościele pochodzą dopiero z 1424 r. i mówią o drewnianej kaplicy. Obecny kościół został wzniesiony w XVI w.

– Opieramy się wyłącznie na cząstkowej wiedzy, sprzed ponad 50 lat, kiedy to pracownicy ówczesnej Katedry Archeologii UMCS prowadzili na Czwartku prace wykopaliskowe – mówi archeolog dr Rafał Niedźwiadek. – Szkopuł w tym, że tamte prace tylko w niewielkim stopniu dotknęły murów kościoła. Trudno więc pokusić się o choćby próbę rekonstrukcji bryły, czy wskazywać na spójność chronologiczną.

Zagadek dotyczących kościoła jak też osady na wzgórzu Czwartek jest do rozwikłania sporo.

– Czy kościół, który znamy, z końca XVI w. stanowi jednorodną bryłę? Czy może kryje w sobie starszą świątynię z XIV lub XV wieku? Czy obok stał inny kościół, którego istnienia się domyślamy? Ponieważ obecny został wkopany w cmentarz, więc musiała istnieć starsza świątynia. A co działo się wokół kościoła w poszczególnych okresach? Zagadnień jest mnóstwo. W zależności od tego, jak bardzo całościowo będziemy chcieli odtwarzać dzieje obiektu, kwoty potrzebne do przeprowadzenia badań mogą sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych – szacuje archeolog.

Takie pieniądze są poza zasięgiem parafii, chyba, że znajdą się darczyńcy i sponsorzy. – Dobrze by było wyjaśnić te wszystkie tajemnice. Zwłaszcza, że w tym roku będziemy obchodzić 350-lecie istnienia parafii – podkreśla ks. Kawałko. – Kościół jest znacznie starszy. Parafia została erygowana 3 kwietnia 1669 r. Z racji jubileuszu warto byłoby te prace podjąć.

Jak pomóc?

Pieniądze na prace wykopaliskowe można przekazywać na konto parafii. 36 8187 0004 2013 0007 1257 0102 Wschodni Bank Spółdzielczy WBS w Chełmie.

Pozostałe informacje

Podczas dni otwartych będzie także możliwość, by zajrzeć do Zakładu Biofizyki i m.in. zrobić sobie zdjęcie termowizyjne
foto/wideo
galeria
film

Anatomia w praktyce. Tak uczą na Uniwersytecie Medycznym

Każdy przyszły lekarz musi mieć to w małym palcu. Tuż przed dniami otwartymi zajrzeliśmy do Collegium Anatomicum.

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie
galeria

Awanse i wyróżnienia na Dzień Strażaka w Lublinie

Awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 64 funkcjonariuszy. Na placu wewnętrznym Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie odbył się apel z okazji „Dnia Strażaka 2024”.

Tak wyglądało święto Dzielnicy Czuby Południowe w 2022 roku.
29 maja 2024, 16:00

Piknik, zabawa i koncerty. Czuby Południowe mają swoje święto

W środę 29 maja w Parku im. Jana Pawła II odbędzie się doroczne święto Dzielnicy Czuby Południowe. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Rodzina Duttonów w komplecie, czyli czas na finał serialu Yellowstone
SERIALE

Yellowstone: ruszyły zdjęcia do finału. Premiera w listopadzie

Ekipa serialu właśnie weszła na plan zdjęciowy w stanie Montana. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, efekt ich pracy, czyli sezon 5B serialu Yellowstone zobaczymy już w listopadzie.

Kamil Zawislak „Wishlake” to wokalista, producent i pianista w nagradzanym międzynarodowym zespole Quantum Trio. Pochodzi ze Śląska, a muzyczne szlify otrzymał w konserwatorium Codarts w Rotterdamie
LUBLIN

Beksiński.Live 2024: Muzyka, obrazy i Sztuczna Inteligencja

Już jutro (22 maja) w Lublinie: spektakl Beksiński.Live 2024. Muzykę do spektaklu skomponowali: Michał Wasilewski i Kamil Zawiślak „Wishlake”. Z Kamilem Zawiślakiem rozmawiamy o Zdzisławie Beksińskim i muzyce.

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Efektywne relokacje maszyn – klucz do sukcesu w nowym środowisku

Przeniesienie maszyn z jednego miejsca do drugiego może być skomplikowanym zadaniem, wymagającym precyzyjnego planowania, ścisłej kontroli i skrupulatnej organizacji. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom efektywnej relokacji maszyn, które stanowią fundament sukcesu w nowym środowisku.

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład
galeria

Lublin ma nową radę seniorów. Znamy jej skład

Ustępujący członkowie otrzymali podziękowania, a nowi odebrali nominacje. Z radnymi seniorami spotkała się Anna Augustyniak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu
galeria

Ekologiczna, ale droga. Studenci postawili ścianę z nietypowego betonu

Buduje się tak we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, w Polsce zdecydowanie rzadziej. Ale studenci Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego ,,Archinature” Politechniki Lubelskiej wznieśli oryginalną ścianę z betonu konopnego.

Na szczęście w budynku, w który uderzyło auto, nikt nie mieszka

Pijany nie zapanował nad samochodem. Wjechał jeepem w dom

Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Więc nic dziwnego, ze nie zapanował nad samochodem, wypadł z drogi, pokonał ogrodzenie i zatrzymał jeepa na ścianie drewnianego domu.

Policjanci zabezpieczali teren, a wojskowi saperzy zajęli się neutralizacją niewybuchów

Leśniczy wziął turystów do lasu. Musieli ściągać policję i saperów

Nie takiego odkrycia spodziewali się turyści, gdy z leśniczym szli na spacer. W lesie w okolicach Lubyczy Królewskiej (pow. tomaszowski) natrafili na niewybuchy z czasów II wojny światowej.

St. kpt. mgr inż. Kamil Bereza (na zdjęciu z prawej) jest od dzisiaj już oficjalnie komendantem straży pożarnej w Krasnymstawie

Strażacy mają komendanta na stałe. Dziś objął stanowisko

Od lutego był pełniącym obowiązki, a dzisiaj st. kpt. mgr inż. Kamil Bereza już oficjalnie objął stanowisko komendanta powiatowego straży pożarnej w Krasnymstawie.

Franciszkanie FC pokonali Kopaczy FC 8:4

Ruszyły rewanże w Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Lidze Orlikowej w Świdniku

Zespoły z grupy „open” rozegrały pierwszą kolejkę rundy rewanżowej Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Pościg zakończył się zatrzymaniem 21-latka

Uciekał przed policją z narkotykami. Zatrzymali go w pościgu

Sceny jak z sensacyjnego filmy rozegrały się minionej nocy w Lublinie. Policja ścigała 21-latka, który nie chciał się zatrzymać do kontroli.

W wypadku brały udział dwa samochody dostawcze i jeden osobowy

Matka i córka w szpitalu. Groźny wypadek wydarzył się nad ranem

38-letnia kobieta i jej 17-letnia córka ucierpiały w wypadku, który dzisiaj rano wydarzył się w miejscowości Płonka (gm. Rudnik).

Do wypadku doszło w poniedziałek po południu

Wypadek w Szczekarowie. 13-latek potrącona na pasach

13-laetni chłopiec trafił do szpitala po tym, jak w poniedziałek po południu został potrącony przez samochód w Szczekarowie pod Lubartowem.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty